Środki do podkładowania samochodu

Podkładowanie auta, czyli nakładanie lakieru podkładowego, to jeden z ważniejszych momentów w procesie lakierowania. Od udanego doboru podkładu zależy efekt końcowy, przy czym, zastosowanie nieodpowiedniego, może skutkować uszkodzeniami powłoki lakierniczej. Preparaty do podkładowania samochodów stosuje się, żeby usunąć nierówności i zwiększyć przyczepność kolejnych powłok lakierniczych do podłoża. Drobne naprawy powłoki lakierniczej samochodu jak rysy, odpryski, zarysowania, otarcia, oraz miejsca zniszczone przez korozję, możesz wykonać sam, jednak jeśli nie czujesz się na siłach, wykona je dla Ciebie lakiernik.

Rodzaje lakierów samochodowych

Aplikacja lakieru samochodowego to proces, na który składają się trzy podstawowe etapy nakładania różnych rodzajów lakierów:

  • lakieru podkładowego - stanowi pierwszą warstwę, jest bazą pod następne,
  • produktu bazowego - nadaje kolor, występuje w trzech wersjach: matowej, metalicznej i z efektem perłowym,
  • warstwy lakierów bezbarwnych (matowe lub z połyskiem). Tworzą zewnętrzną ochronę dla lakieru bazowego. Chronią powierzchnię karoserii pojazdu przed drobnymi rysami, otarciami, szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, promieniami UV.

Reaktywne środki do podkładowania samochodów w sprayu, na bazie żywicy, są szybkoschnące. Dobrze zabezpieczają samochód przed korozją. Są w pełni skuteczne, zarówno na elementach plastikowych, jak i metalowych. Co ciekawe, są podkłady samochodowe, które można stosować również do naprawy wnętrza samochodu.

Podkładowanie samochodu. Jak wybrać odpowiedni materiał?

Wachlarz dostępnych materiałów oferowanych przez znane marki, ale też mniejsze firmy, jest duży, a to nie ułatwia wyboru. Poniższe zestawienie porządkuje nieco informacje. Podkłady akrylowe wypełniające - wyrównują uszkodzenia powierzchni, pokrywają warstwę szpachlówki i gruntu zapobiegającego korozji, stanowią dobre podłoże dla lakieru bazowego. Łatwe w użyciu, możliwość aplikowania lakieru na mokro, na różnych powierzchniach, bez konieczności szlifowania, bezpośrednio przed lakierowaniem preparatem bazowym, znacznie skraca proces lakierowania. Lakiery epoksydowe to produkty na bazie żywicy epoksydowej cechujące się wysoką jakością - stosowane przez lakierników do aplikacji na powierzchnie stalowe i aluminiowe. Mają cechy izolacyjne, tworzą warstwę ochronną karoserii - są odporne na wilgoć, korozję i rdzę oraz na uszkodzenia mechaniczne. Dostępne są w postaci sprayu, co znacznie ułatwia użycie i prowadzi do szybkiego usunięcia uszkodzeń powierzchni. Lakiery podkładowe do tworzyw, to produkty przeznaczone do odświeżania i usuwania uszkodzeń elementów z tworzyw sztucznych w samochodzie - zderzaków, spojlerów, listew. Ich właściwości, to przede wszystkim duża elastyczność i fakt, że lakierowanie nie sprawia trudności - możliwe jest w każdym czasie i w warunkach domowo-garażowych, bo ich aplikacja nie wymaga specjalistycznego sprzętu, ale też z powodzeniem stosowane w profesjonalnych lakierniach.

Podkład i następne warstwy. Nakładanie krok po kroku - wskazówki i porady

Zacznij od dokładnego oczyszczenia powierzchni uszkodzonej w Twoim aucie. Usuń resztki poprzedniego lakieru, dokładnie wyszlifuj naprawiane powierzchnie. Koniecznie zabezpiecz pozostałe elementy auta, w tym celu zaopatrz się w lakierniczą taśmę maskującą, do kupienia w sklepach z lakierami. Bez problemu usuniesz ją po lakierowaniu. Następnie ubytki, odpryski czy otarcia wypełnij odpowiednim materiałem, który również zakupisz razem z lakierem. Po wyschnięciu ponownie wyszlifuj powierzchnię i nakładaj lakier - warstwę podkładową, najlepiej kilka cienkich warstw. Później kolejny raz przeszlifuj i możesz już aplikować lakier bazowy, czyli kolory. Po tym wszystkim możesz już pokrywać karoserię lakierem bezbarwnym. Spray należy nakładać cienkimi warstwami, przy czym ich ilość uzależniona jest od jakości używanego aerozolu. Zadbaj, żeby wszystkie używane lakiery pochodziły od jednego producenta, zapewni to ich dobre połączenie i maksymalny efekt końcowy. Lakier samochodowy lub podkład samochodowy to produkt, którego poszukujesz? Postaw na ofertę ABRP!