Sposoby zabezpieczania wnętrza samochodu przed wilgocią

Gdy tylko pojawią się pierwsze deszcze i przNadmierna wilgoć nigdy nie oznacza niczego dobrego - przeważnie prowadzi ona do pojawienia się grzybów pleśniowych. Te z kolei negatywnie działają na zdrowie i samopoczucie człowieka. Co więcej, wilgoć w aucie może także powodować nieprzyjemny zapach stęchlizny w aucie, a nawet uszkodzić elektronikę samochodu i spowodować, że na metalowych elementach pojawi się rdza.
Wilgoć gromadzi się w aucie przez cały rok - a powodów jej powstawania może być wiele. Jak zabezpieczyć auto przed wilgocią i co najbardziej pochłania wilgoć? Dowiedz się tego poniżej.

Dlaczego mój samochód jest wilgotny w środku?

Na początku warto skupić się na zwalczaniu objawów wilgoci w aucie. Pierwszy krok to odpowiednie sprzątanie auta - zalegające ubrania czy pozostawione wewnątrz puszki i butelki po napojach mogą przyczyniać się do problemu. Jak wysuszyć wnętrze samochodu? Najlepiej zacząć od przewietrzenia go - może to trwać nawet do kilku godzin. Warto go również odkurzyć, a także zdjąć, wyprać i wysuszyć tapicerkę oraz dywaniki. Pamiętaj o tym, żeby regularnie sprzątać wnętrze auta, a także na bieżąco dbać o porządek, np. przed wejściem do auta zimą otrzep dokładnie buty i kurtkę ze śniegu, aby nie nanieść do niego wody.
Jeśli jednak dokładnie wyczyszczenie i wysuszenie samochodu nie pomoże, poszukaj przyczyny wilgoci - być może warto skontrolować stan pojazdu?

Co zrobić, żeby nie było wilgoci w aucie?

Zdeterminowanie przyczyny pojawienia się wilgoci w aucie jest niezwykle istotne - bez dokładnego określenia, skąd się bierze, problem nie zniknie. Do najczęstszych przyczyn wilgoci w aucie należą:

  • Zaniedbanie auta - systematyczne dbanie o porządek w samochodzie pozwoli utrzymać go w czystości i pozbywać się wilgoci na bieżąco.
  • Niedrożne odpływy w podszybiu - zatkane odpływy sprawiają, że woda nie spływa pod samochód, a przedostaje się do wnętrza. Warto regularnie usuwać z podszybia wszystkie zanieczyszczenia, a także raz do roku zdemontować je i oczyścić. Jeśli w aucie pojawia się wilgoć, warto sprawdzić, czy kanały odpływowe są drożne.
  • Zużyty filtr kabinowy (przeciwpyłkowy) - ma za zadanie filtrować powietrze i zatrzymywać zanieczyszczenia. Zapchany lub zużyty filtr kabinowy powoduje nieprzyjemny zapach stęchlizny i parowanie szyb. Wymiana filtra powinna rozwiązać problem z osuszaniem powietrza wewnątrz auta.
  • Uszczelki boczne - uszkodzone, zużyte lub nieprawidłowo zamontowane uszczelki szyb bocznych mogą być przyczyną przecieków wody opadowej do wnętrza auta. Wilgoć w aucie może także wynikać z uszkodzeniem uszczelek drzwi lub klapy bagażnika - warto zatem sprawdzić, czy z uszczelkami wszystko w porządku.
  • Awaria układu ogrzewania - gdy w przewodach nagrzewnicy pojawi się nieszczelność, woda wycieka i wsiąka w elementy wygłuszenia wnętrza. W przypadku aut spalinowych nagrzewnica znajduje się za deską rozdzielczą - wyciek może zatem uszkodzić jej elementy elektryczne i elektroniczne.
Czy pochłaniacz wilgoci do auta działa?

Zlokalizowanie problemu i jego rozwiązanie to kluczowa kwestia w przypadku, gdy chcesz pozbyć się wilgoci z auta. Nieprzyjazne warunki atmosferyczne towarzyszące jesieni i zimie nie sprzyjają jednak całkowitemu pozbyciu się wilgoci. Dlatego też warto dodatkowo zadbać o odpowiednie zabezpieczenie auta, co zwiększy komfort podróży. Dobrym sposobem na pozbycie się wilgoci z auta jest pochłaniacz wilgoci do samochodu. Co daje pochłaniacz wilgoci w aucie? Jego zadaniem jest usuwanie wilgoci wraz z nieprzyjemnymi zapachami. Przeważnie składa się on z wkładu, który pochłania wodę, oraz ze zbiornika, do którego woda spływa. Wystarczy, że ustawisz go w miejscu najbardziej narażonym na działanie wody, np. na dywaniku.

Co dobrze wchłania wilgoć?

Oprócz pochłaniacza wilgoci, możesz również doraźnie skorzystać z innych propozycji i do osuszenia auta wykorzystać silikonowy żwirek dla kota lub ziarna ryżu. Możesz także umieścić w aucie sypaną kawę, która pochłania nieprzyjemne zapachy. Warto jednak pamiętać, że najważniejsze jest wykrycie głównego problemu i to nim należy się zająć w pierwszej kolejności.

Wilgoć w aucie - o tym pamiętaj

Dbanie o auto powinno być czynnością, o której pamiętasz cały rok, a nie tylko wtedy, gdy pojawią się problemy - dlatego właśnie najistotniejsze jest odpowiednie i regularne czyszczenie jego wnętrza. Wilgoć w aucie stanowi problem wielu kierowców i może wiązać się nie tylko z obniżeniem komfortu jazdy, ale również sprzyja rozwijaniu się pleśni we wnętrzu auta oraz może ostatecznie prowadzić do jego uszkodzenia. Może także być efektem innych problemów z autem, np. wentylacyjnych. Dlatego też, gdy zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, warto się nimi zająć od razu, nie ryzykując poważniejszych uszkodzeń.

Przeczytaj również

Jak usunąć plamy z ptasich odchodów z lakieru?

Czystość samochodu to nie tylko kwestia estetyki, ale i ochrona lakieru. Ptasie odchody są jednym z najtrudniejszych zabrudzeń do usunięcia. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie i bezpiecznie pozbyć się tych nieestetycznych plam z lakieru Twojego samochodu.

Jak uniknąć blaknięcia koloru lakieru na skutek promieniowania UV?

Blaknięcie koloru lakieru samochodowego pod wpływem promieniowania UV to problem, z którym boryka się wielu właścicieli pojazdów. W tym artykule znajdziesz skuteczne metody ochrony lakieru przed szkodliwym działaniem słońca. 

Sposoby zabezpieczania wnętrza samochodu przed wilgocią

Nadmierna wilgoć nigdy nie oznacza niczego dobrego - przeważnie prowadzi ona do pojawienia się grzybów pleśniowych. Te z kolei negatywnie działają na zdrowie i samopoczucie człowieka. Co więcej, wilgoć w aucie może także powodować nieprzyjemny zapach stęchlizny w aucie, a nawet uszkodzić elektronikę samochodu i spowodować, że na metalowych elementach pojawi się rdza. Wilgoć gromadzi się w aucie przez cały rok - a powodów jej powstawania może być wiele. Jak zabezpieczyć auto przed wilgocią i co najbardziej pochłania wilgoć? Dowiedz się tego poniżej.

Jakie są typowe przyczyny korozji na samochodach?

Niezależnie od pory roku, o auto trzeba właściwie dbać - co do tego nie ma wątpliwości. Zimą jednak staje się to o wiele trudniejsze. Warunki pogodowe na jakie narażone jest auto mogą nie tylko wpłynąć na to, jak ono wygląda, ale również na jego funkcjonowanie. W trakcie sezonu zimowego łatwo o różnego typu usterki - do najczęstszych napraw po zimie należą m.in. luzy w zawieszeniu, uszkodzone felgi czy zapieczone hamulce. Zimą także dużo łatwiej o korozję. Jakie są typowe przyczyny korozji w samochodach i czy da się ją naprawić? Sprawdź poniżej.