Sposoby zabezpieczania wnętrza samochodu przed wilgocią

Gdy tylko pojawią się pierwsze deszcze i przNadmierna wilgoć nigdy nie oznacza niczego dobrego - przeważnie prowadzi ona do pojawienia się grzybów pleśniowych. Te z kolei negatywnie działają na zdrowie i samopoczucie człowieka. Co więcej, wilgoć w aucie może także powodować nieprzyjemny zapach stęchlizny w aucie, a nawet uszkodzić elektronikę samochodu i spowodować, że na metalowych elementach pojawi się rdza.
Wilgoć gromadzi się w aucie przez cały rok - a powodów jej powstawania może być wiele. Jak zabezpieczyć auto przed wilgocią i co najbardziej pochłania wilgoć? Dowiedz się tego poniżej.

Dlaczego mój samochód jest wilgotny w środku?

Na początku warto skupić się na zwalczaniu objawów wilgoci w aucie. Pierwszy krok to odpowiednie sprzątanie auta - zalegające ubrania czy pozostawione wewnątrz puszki i butelki po napojach mogą przyczyniać się do problemu. Jak wysuszyć wnętrze samochodu? Najlepiej zacząć od przewietrzenia go - może to trwać nawet do kilku godzin. Warto go również odkurzyć, a także zdjąć, wyprać i wysuszyć tapicerkę oraz dywaniki. Pamiętaj o tym, żeby regularnie sprzątać wnętrze auta, a także na bieżąco dbać o porządek, np. przed wejściem do auta zimą otrzep dokładnie buty i kurtkę ze śniegu, aby nie nanieść do niego wody.
Jeśli jednak dokładnie wyczyszczenie i wysuszenie samochodu nie pomoże, poszukaj przyczyny wilgoci - być może warto skontrolować stan pojazdu?

Co zrobić, żeby nie było wilgoci w aucie?

Zdeterminowanie przyczyny pojawienia się wilgoci w aucie jest niezwykle istotne - bez dokładnego określenia, skąd się bierze, problem nie zniknie. Do najczęstszych przyczyn wilgoci w aucie należą:

  • Zaniedbanie auta - systematyczne dbanie o porządek w samochodzie pozwoli utrzymać go w czystości i pozbywać się wilgoci na bieżąco.
  • Niedrożne odpływy w podszybiu - zatkane odpływy sprawiają, że woda nie spływa pod samochód, a przedostaje się do wnętrza. Warto regularnie usuwać z podszybia wszystkie zanieczyszczenia, a także raz do roku zdemontować je i oczyścić. Jeśli w aucie pojawia się wilgoć, warto sprawdzić, czy kanały odpływowe są drożne.
  • Zużyty filtr kabinowy (przeciwpyłkowy) - ma za zadanie filtrować powietrze i zatrzymywać zanieczyszczenia. Zapchany lub zużyty filtr kabinowy powoduje nieprzyjemny zapach stęchlizny i parowanie szyb. Wymiana filtra powinna rozwiązać problem z osuszaniem powietrza wewnątrz auta.
  • Uszczelki boczne - uszkodzone, zużyte lub nieprawidłowo zamontowane uszczelki szyb bocznych mogą być przyczyną przecieków wody opadowej do wnętrza auta. Wilgoć w aucie może także wynikać z uszkodzeniem uszczelek drzwi lub klapy bagażnika - warto zatem sprawdzić, czy z uszczelkami wszystko w porządku.
  • Awaria układu ogrzewania - gdy w przewodach nagrzewnicy pojawi się nieszczelność, woda wycieka i wsiąka w elementy wygłuszenia wnętrza. W przypadku aut spalinowych nagrzewnica znajduje się za deską rozdzielczą - wyciek może zatem uszkodzić jej elementy elektryczne i elektroniczne.
Czy pochłaniacz wilgoci do auta działa?

Zlokalizowanie problemu i jego rozwiązanie to kluczowa kwestia w przypadku, gdy chcesz pozbyć się wilgoci z auta. Nieprzyjazne warunki atmosferyczne towarzyszące jesieni i zimie nie sprzyjają jednak całkowitemu pozbyciu się wilgoci. Dlatego też warto dodatkowo zadbać o odpowiednie zabezpieczenie auta, co zwiększy komfort podróży. Dobrym sposobem na pozbycie się wilgoci z auta jest pochłaniacz wilgoci do samochodu. Co daje pochłaniacz wilgoci w aucie? Jego zadaniem jest usuwanie wilgoci wraz z nieprzyjemnymi zapachami. Przeważnie składa się on z wkładu, który pochłania wodę, oraz ze zbiornika, do którego woda spływa. Wystarczy, że ustawisz go w miejscu najbardziej narażonym na działanie wody, np. na dywaniku.

Co dobrze wchłania wilgoć?

Oprócz pochłaniacza wilgoci, możesz również doraźnie skorzystać z innych propozycji i do osuszenia auta wykorzystać silikonowy żwirek dla kota lub ziarna ryżu. Możesz także umieścić w aucie sypaną kawę, która pochłania nieprzyjemne zapachy. Warto jednak pamiętać, że najważniejsze jest wykrycie głównego problemu i to nim należy się zająć w pierwszej kolejności.

Wilgoć w aucie - o tym pamiętaj

Dbanie o auto powinno być czynnością, o której pamiętasz cały rok, a nie tylko wtedy, gdy pojawią się problemy - dlatego właśnie najistotniejsze jest odpowiednie i regularne czyszczenie jego wnętrza. Wilgoć w aucie stanowi problem wielu kierowców i może wiązać się nie tylko z obniżeniem komfortu jazdy, ale również sprzyja rozwijaniu się pleśni we wnętrzu auta oraz może ostatecznie prowadzić do jego uszkodzenia. Może także być efektem innych problemów z autem, np. wentylacyjnych. Dlatego też, gdy zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, warto się nimi zająć od razu, nie ryzykując poważniejszych uszkodzeń.

Przeczytaj również

Jakie są powszechne błędy popełniane przy pielęgnacji lakieru?

Pielęgnacja lakieru samochodowego jest konieczna dla utrzymania jego estetycznego wyglądu oraz długowieczności. Właściwe dbanie o lakier nie tylko chroni go przed uszkodzeniami, ale także podnosi wartość samochodu w kontekście ewentualnej sprzedaży. Niestety, wiele osób popełnia błędy, które mogą mieć negatywne konsekwencje. W tym artykule powiemy, jak dbać o lakier, omówimy częste błędy lakiernicze oraz podpowiemy, jak ich unikać.

Jak czyścić wnętrze samochodu?

Regularne czyszczenie wnętrza samochodu jest konieczne dla komfortu podróżowania i estetyki pojazdu. Pielęgnacja wnętrza pojazdu nie tylko poprawia wygląd samochodu, ale także zwiększa jego wartość i przedłuża żywotność materiałów. W tym artykule znajdziesz praktyczne porady dotyczące czyszczenia auta, które pomogą Ci zadbać o każdy detal wnętrza.

Jakie są różnice między lakierem 1K a lakierem 2K?

Lakierowanie samochodów to proces, który wymaga precyzji i odpowiednich narzędzi. Jednym z najważniejszych elementów tego procesu jest wybór odpowiedniego lakieru. Na rynku dostępne są różne rodzaje lakierów, w tym lakiery 1K i 2K. Każdy z nich ma swoje specyficzne właściwości i zastosowania. W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnicom między lakierem 1K a lakierem 2K, przedstawimy zalety oraz podpowiemy, jak wybrać najlepszy lakier do samochodu. 

Jak usunąć farbę lub zacieki z lakieru samochodowego?

Utrzymywanie lakieru samochodowego w nienagannej kondycji to nie tylko kwestia estetyki, ale także inwestycja wpływająca na wartość pojazdu. W praktyce jednak, pomimo staranności, na lakierze mogą pojawić się różnego rodzaju zanieczyszczenia, w tym uporczywe zacieki czy plamy z farby. Ten artykuł zawiera sprawdzone metody usuwania defektów, dzięki którym Twoje auto znów będzie prezentować się znakomicie.