Jak dobrać kolor lakieru samochodowego?
Dobór lakieru samochodowego

Kluczowym elementem w doborze lakieru samochodowego jest zweryfikowanie kodu koloru, który w zależności od marki pojazdu może znajdować się na tabliczce znamionowej, w książce serwisowej lub po numerze VIN w serwisie samochodowym danej marki.

Przykłady kodów koloru
  • Volkswagen, Audi, Seat - LA7W, LY9B, LC9Z, LC9X
  • Toyota - 1F7, 1C0, 202, 1G3
  • Mercedes-Benz - 9744, 706, 197, 696
  • BMW - 475, A08, A07, 354
  • Peugeot, Citroen - EZR, EWP, EXL, KCM
  • Renault - NNP, D97, G64, 632
  • Opel - Z20R, Z167, Z157, Z177
Mercedes-Benz
Odczyt spektrofotometrem

Mieszalnie lakierów samochodowych wyposażone są w spektrofotometr, który po przyłożeniu do elementu odczytuje kod koloru samochodu. Po odczytaniu kodu, specjalista przygotowuje kolor lakieru, doskonale dopasowany do pojazdu.
Najlepszym rozwiązaniem jest dobór koloru do elementu samochodowego np. klapki wlewu paliwa.
Obecnie producenci samochodów często zlecają lakierowanie klapek wlewu paliwa podmiotom zewnętrznym. Dobierany lakier na podstawie oczytu z klapki może nieznacznie odbiegać od odcienia na pojeździe.
Doświadczony specjalista po przygotowaniu wstępnego koloru wprowadza poprawki i adaptuje finalny lakier do całości pojazdu. Adaptacja skutkuje doskonałym dopasowaniem naprawianej powierzchni do powłoki lakierniczej samochodu.

Peugeot
Naprawa powierzchni lakierniczej pojazdu

Niekorzystne warunki atmosferyczne działające na powłokę lakierniczą mogą przyczynić się do jej blaknięcia i wypalania.
Ważnym czynnikiem będzie określenie prac związanych z naprawianą powłoką lakierniczą.
Jeżeli naprawę powłoki chcemy przeprowadzić w domowych warunkach bez możliwości użycia profesjonalnego sprzętu (kompresor, pistolet lakierniczy) to najlepszym wyborem będzie lakier zaprawkowy lub kolor w sprayu.

  • Lakiery zaprawkowe idealnie sprawdzają się do wypełniania rys, odprysków oraz niewielkich ognisk korozji po wcześniejszym ich oszlifowaniu i zabezpieczeniu podkładem.
    W zależności od producenta lub mieszalni lakiery zaprawkowe występują w 25 ml - 50 ml buteleczkach z pędzelkiem, korektorem lub innym aplikatorem i są to produkty 1K (przed użyciem nie ma potrzeby dodawania innych produktów).
  • Lakiery nawierzchniowe do przeprowadzenia profesjonalnej renowacji elementów nadwozia powinny dobierane być do elementów sąsiadujących lub w przypadku gdy pojazd nie był wcześniej lakierowany do klapki wlewu paliwa.(najczęściej wybierany element ze względu na niewielkie wymiary).
Dobór lakieru samochhodowego

Profesjonalne mieszalnie lakierów samochodowych wyposażone w różne systemy mieszalnikowe powinny dysponować recepturami wraz z wzornikami do wszystkich marek samochodowych (wyjątkiem mogą stanowić kolory w skład, których wchodzą indywidualne perły, xyralic lub inne pigmenty, które nie mają zastosowania w innych kolorach - kolory na zamówienie).
Dopasowanie odcieni do elementów samochodowych może nie pokrywać się dokładnie ze wzornikiem, wtedy istotne jest dobarwianie koloru z pomocą koła chromatycznego i wykonania natrysku próbnego w celu jak najlepszego dobrania koloru.
Lakiery bazowe metaliczne(metaliki), perłowe, trójwarstwowe, uni, lakiery akrylowe, poliuretanowe mogą mieć zastosowanie nie tylko w branży napraw samochodów osobowych ale także w przemyśle stolarskim, rolniczym oraz przemyśle ciężkim. W przemyśle stolarskim, rolniczym oraz ciężkim najczęściej używanymi kolorami są kolory z palety RAL np. URSUS - Ral 1003, Massey Ferguson - Ral 7225.

produkty, o których wspomniano w artykule

może zainteresują Cię te produkty?

Przeczytaj również

Jak uniknąć mikrorys i hologramów podczas mycia samochodu?

Mycie samochodu to czynność, która może przynieść dużo satysfakcji, ale także frustracji, gdy po wyschnięciu na lakierze pojawiają się mikrorysy i hologramy. Te drobne defekty nie tylko szpecą pojazd, ale mogą również obniżać jego wartość przy sprzedaży. Jak więc prawidłowo myć samochód, aby uniknąć tych niepożądanych efektów? Przyjrzyjmy się sprawdzonym metodom i produktom, które pomogą zachować lakier w idealnym stanie.

Detailing skóry w samochodzie - jak zadbać o tapicerkę?

Skórzana tapicerka w samochodzie to symbol luksusu i wygody, ale również wielkie wyzwanie, jeśli chodzi o pielęgnację. Aby zachować jej estetyczny wygląd i komfort użytkowania na lata, konieczne jest regularne i prawidłowe czyszczenie oraz konserwacja. Detailing skóry nie tylko odświeża wygląd wnętrza samochodu, ale także przedłuża trwałość materiału. W tym artykule podpowiemy, jak skutecznie dbać o skórzaną tapicerkę, by cieszyć się jej nienagannym stanem przez długi czas.

Czy ceramiczne powłoki ochronne są skuteczne?

W dzisiejszych czasach, kiedy to estetyka i trwałość naszych dóbr stają się coraz ważniejsze, ceramiczne powłoki ochronne zyskują na popularności. Ich obietnica ochrony przed zarysowaniami, promieniowaniem UV, korozją, a nawet graffiti sprawia, że wiele osób zastanawia się, czy są one rzeczywiście skutecznym rozwiązaniem. W artykule przyjrzymy się bliżej technologii ceramicznych powłok ochronnych, ich zastosowaniom oraz efektywności, by odpowiedzieć na tytułowe pytanie. 

Czy mycie samochodu może uszkodzić lakier?

Czysty samochód to nie tylko kwestia estetyki, ale również konserwacji i dbałości o wartość pojazdu. Wielu właścicieli samochodów regularnie myje swoje pojazdy, aby pozbyć się brudu, soli drogowej czy ptasich odchodów, które mogą negatywnie wpływać na stan lakieru. Jednak tutaj nasuwa się pytanie, czy mycie samochodu może w rzeczywistości uszkodzić lakier? W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym aspektom mycia pojazdu i ich wpływowi na powłokę lakierniczą.