Jak polerować lampy?

Niektórzy kierowcy zapominają, o odpowiedniej pielęgnacji lamp samochodowych, a przecież z czasem reflektory matowieją, a czynniki zewnętrzne takie jak sól drogowa, drobne kamienie, gałęzie krzewów itp. mogą sprawić, że na powierzchni lamp samochodowych pojawią się zarysowania. Pożółkłe, matowe i porysowane reflektory wpływają nie tylko na wygląd samochodu, ale także na bezpieczeństwo jazdy.

Jeżeli przednie lampy nie są w odpowiednim stanie, to może okazać się, że lampy nie oświetlają otoczenia tak dobrze jak powinny, co może stworzyć niebezpieczeństwo w ruchy drogowym. Jednak nie musisz od razu kupować nowego klosza lampy, najpierw sprawdź nasze sposoby samodzielnego polerowania reflektorów samochodowych.

Polerowanie lamp samochodowych w domu

Czyszczenie reflektorów samochodowych można powierzyć wyspecjalizowanemu zakładowi samochodowemu, jednak czasem warto spróbować doprowadzić powierzchnię lampy do odpowiedniego stanu metodami, które możesz wypróbować w domu. Nowoczesne lampy samochodowe są wykonywane nie ze szkła, ale z tworzywa sztucznego pokrytego specjalnym filmem, który niestety z czasem ulega zniszczeniu, przez co reflektory wydają się świecić mniej wydajnie. Nie wystarczy dokładne umycie świateł, należy zatem zetrzeć uszkodzony film, co można zrobić bez konieczności korzystania z pomocy fachowców.

Polerowanie lamp samochodowych można wykonać z powodzeniem samodzielnie. Ręcznie lub z wykorzystaniem prostej maszyny polerskiej. Zanim jednak rozpoczniemy polerowanie reflektorów, należy zaopatrzyć się w niezbędne produkty, jakimi będą:

  • - papier ścierny o różnej gradacji,

  • - odtłuszczacz do lakieru, najczęściej jest to alkohol izopropylowy,

  • - taśma ochrona zabezpieczająca karoserię,

  • - pasta polerska,

  • - gąbka polerska,

  • - wosk syntetyczny lub inny preparat zabezpieczający do lamp.

Zgromadziwszy wymienione artykuły, można przystąpić do samodzielnej regeneracji lamp.

Polerowanie reflektorów pastą polerską jest łatwiejsze, niż myślisz!

Zabierając się do polerowania lamp, należy oczywiście najpierw dokładnie umyć wodą ich powierzchnię z użyciem standardowo używanego preparatu do mycia auta, dodatkowo można sięgnąć po płyn do mycia szyb. Następnym etapem będzie dokładne odtłuszczenie reflektorów samochodowych. Najłatwiej zrobić to gąbką lub szmatką nasączoną czystym alkoholem izopropylowym. Chcąc ułatwić sobie pracę, możesz zdjąć klosz lampy i czyścić go z dala od samochodu, albo możesz zabezpieczyć znajdujące się dookoła reflektora elementy karoserii samochodowej. Czym zabezpieczyć lampy? Najprościej okleić je dokładnie taśmą ochronną zabezpieczającą karoserię.

Teraz możesz przejść już do właściwego polerowanie reflektorów samochodowych. Zewnętrzną, zmatowiałą powłokę lamp można zetrzeć ręcznie papierem ściernym. Jest to proces wieloetapowy, tym dłuższy im bardziej zmatowiałe były reflektory. Należy najpierw sięgnąć po papier ścierny o największej gradacji, za pomocą ruchów góra-dół, prawo-lewo zetrzesz nim najbardziej uszkodzoną warstwę. Jeżeli chcesz osiągnąć zamierzony efekt, nie wykonuj ruchów kolistych podczas polerowania powierzchni reflektorów. Następnie zmatowiałe reflektory należy czyścić z użyciem coraz drobniejszego papieru ściernego, aż do uzyskasz pożądany efekt. Końcowy wygląd lampy zależał będzie w dużej mierze od tego jak bardzo zniszczony był reflektor.

Jak wypolerować lampy? Kolejne etapy

Podczas oczyszczania reflektorów samochodowych można skorzystać z profesjonalnej maszyny polerskiej, jednak z racji wielkości powierzchni do renowacji, większość kierowców decyduje się na polerowanie lamp ręcznie. Jeżeli masz już odpowiednio zeszlifowane powierzchnie, możesz przystąpić do właściwego polerowanie reflektorów, czyli sprawienia, aby stały się idealnie przejrzyste i błyszczące. Na tym etapie regeneracja reflektorów sięgamy po pastę polerską, którą nakładamy cienką warstwą na lampy za pomocą gąbki. Teraz przystępujemy do polerowania lamp, czyli czyszczenie ich kolistymi ruchami, aż do momentu kiedy reflektor stanie się jak nowy.

W razie potrzeby należy pozbyć się resztek pasty polerskiej przy pomocy suchej i czystej ściereczki, świetnie sprawdzi się tu na przykład mikrofibra. Należy zrobić to w miarę szybko, ponieważ jeżeli pasta polerska zastygnie, zwłaszcza w zakamarkach reflektorów, do jej dokładnego usunięcia może okazać się potrzebne sięgnięcie po odtłuszczacz. Polerować lampy w samochodzie za pomocą pasty (tak specjalistycznej, jak "domowej") należy dokładnie i precyzyjnie, a przy tym nie wolno zapominać o tych wszystkich drobnych czynnościach związanych z całym procesem.

Błyszczące reflektory samochodowe i co dalej?

Skoro udało Ci się wypolerować lampy w swoim samochodzie, to z pewnością chcesz, aby ich wygląd utrzymał się na dłużej. W tym celu możesz sięgnąć po sprawdzone preparaty przeznaczone do pielęgnacji lamp po polerowaniu. Najczęściej wybieranym produktem jest specjalny syntetyczny wosk przeznaczony do reflektorów, równie dobrze może to być preparat uniwersalny, przeznaczony do czyszczenia całej powierzchni samochodu. Jeżeli chcesz, aby Twoje auto wyglądało doskonale przez cały czas, musisz po upływie roku lub dwóch powtórzyć na reflektorach całą „operację" od nowa. Cóż, polerowanie lamp to zabieg cykliczny, ot co! Zajmie Ci to nieco czasu, ale jest to zdecydowanie tańsze niż gdybyś za każdym razem miał kupować nową lampę.

produkty, o których wspomniano w artykule

może zainteresują Cię te produkty?

Przeczytaj również

Jak usunąć rdzę z samochodu? Krok po kroku

W tym artykule omówimy krok, jak skutecznie poradzić sobie z rdzą na samochodzie. Przygotowaliśmy szczegółową instrukcję, która pomoże ci przywrócić blask i trwałość twojego pojazdu, eliminując rdzę.

Jak zabezpieczyć samochód przed działaniem soli zimą?

Nie ma jednej, skutecznej metody na całkowite wykluczenie tego, że sól osiądzie na aucie. Jest to niebezpieczne, zwłaszcza, że sól drogowa może znacznie przyspieszyć procesy korozyjne. Tym, co możesz zrobić, jest jak najlepsze zadbanie o zabezpieczenie samochodu, zanim nadejdzie zima. Przede wszystkim oznacza to odpowiednie umycie auta, glinkowanie oraz woskowanie. Są to skuteczne sposoby na to, by przygotować się na bardziej wymagające warunki drogowe. Pozwolą one także na utrzymanie optymalnego stanu technicznego auta. Utrzymanie samochodu w czystości przez cały okres zimowy także jest bardzo ważne - dzięki temu znacznie łatwiej będzie przygotować auto na wiosnę. 

Jak chronić lakier samochodowy przed rdzą?

Rdza na lakierze wpływa nie tylko na to, jak wygląda Twoje auto. Może ona także prowadzić do poważniejszych uszkodzeń, co pociąga za sobą spore koszty. Najbardziej narażone na korozję jest podwozie pojazdu i to o nie warto szczególnie zadbać - zwłaszcza zimą, kiedy używa się soli i piasku do posypywania dróg. Nadchodzące ochłodzenie to najlepszy czas, by zastanowić się, jak chronić lakier samochodowy przed rdzą i na jakie zabezpieczenia warto postawić, by były skuteczne.

Jak polerować lampy?

Jeżeli przednie lampy nie są w odpowiednim stanie, to może okazać się, że lampy nie oświetlają otoczenia tak dobrze jak powinny, co może stworzyć niebezpieczeństwo w ruchy drogowym.