Jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem?

Żaden właściciel samochodu nie chce, aby powierzchnię karoserii szpeciły rysy czy zadrapania. Niestety nie da się w 100% uniknąć pojawienia się mniejszych lub większych uszkodzeń lakieru. Niewielkie zadrapania mogą powstać na skutek odpryskujących z drogi drobnych kamyków lub ocierających się o samochód gałązek, w ekstremalnych przypadkach rysa może pojawić się nawet na skutek zadrapania paznokciem. Jeżeli zarysowania nie są szczególnie duże, a ubytki lakieru głębokie, można spróbować poradzić sobie z tym problemem na własną rękę, wykorzystując domowe sposoby.

Uszkodzony lakier samochodowy naprawisz domowymi sposobami!

Najmniejszy problem sprawiają małe rysy szpecące wyłącznie wierzchnią warstwę lakieru, które nie wymagają wizyty u lakiernika. Najtańsze, sprawdzone metody pozbycia się zarysowań nie wymagają nawet specjalnych zakupów. Na szczęście istnieją sposoby, w których można spróbować wykorzystać produkty, które prawdopodobnie większość z nas ma już w domu.

  • - Pasta do zębów – jeżeli zadrapane miejsce jest naprawdę małe, a rysy nie uszkodziły bezbarwnej powłoki lakierniczej, wystarczy nanieść na szmatkę odrobinę pasty i delikatnie polerować podejrzane miejsce, aż do zniknięcia rysy.

  • - Spirytus salicylowy – sprawdzi się świetnie w przypadku małych otarć czy zarysowań. Nanosimy na miękką ściereczkę odrobinę alkoholu, a następnie nakładamy go na uszkodzony fragment karoserii, a spirytus lekko rozpuszcza warstwę lakieru. Polerując, kolistymi ruchami rozprowadzamy lakier, a ten zasychając, zasklepia rysy.

Zadrapany lakier bezbarwny? To żaden problem!

Jeżeli zastanawiasz się, jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem, ale jednak nie do końca ufasz wyżej wymienionym sposobom, to następnie przyjrzyjmy się, z jakich powszechnie dostępnych preparatów przeznaczonych do drobnych napraw samochodu domowym sposobem, możesz skorzystać. Płytkie rysy nie muszą być powodem do wizyty u lakiernika, poradzisz sobie z nimi z użyciem dedykowanego kosmetyku, który z łatwością przykryje nierówności na karoserii.

Najczęstszym wyborem kierowców chcących pozbyć się rysy z samochodu domowym sposobem, są specjalne pasty przeznaczone do pielęgnacji auta. Nakłada się je przy pomocy szmatki lub gąbeczki, następnie należy kolistymi ruchami rozprowadzić pastę równomiernie po uszkodzonej powierzchni, delikatne koliste ruchy wystarczy kontynuować do momentu, aż skaza zniknie.

Kiedy rysa jest głębsza i sięga samej karoserii, należy sięgnąć po preparaty, które pozwolą uzupełnić ubytek w lakierze samochodowym. Tu doskonale sprawdzi się sztyft z bezbarwnym lakierem oraz lakier zaprawkowy. W ten sposób można skutecznie usunąć rysy z samochodu, wymaga to jednak precyzji i poświęcenia nieco czasu.

Inne sposoby na usuwanie rysy z samochodu domowym sposobem

Nie masz cierpliwości do nakładania lakieru i boisz się, że nałożysz go zbyt dużo i rysy na lakierze będą jeszcze bardziej widoczne? Na szczęście istnieje prosty sposób, jakim jest wosk koloryzujący. Najczęściej jest on dostępny jako kredka koloryzująca, zawierająca oprócz wosku także lakier akrylowy. Efekt karoserii bez skazy można uzyskać w kilka chwil, wystarczy pokryć wnętrze rysy kredką w kolorze lakieru i delikatnie wypolerować miękką ściereczką. Jest to niestety sposób niezbyt trwały, można tak szybko usunąć rysy z samochodu, jednak po kilku myciach okazać się może, że wnętrze rysy nadal potrzebuje wosku, w związku z tym procedurę należy powtórzyć.

Na rynku samochodowym istnieją także pasty woskowe, którymi można zamaskować niewielkie rysy. Wosk nanosi się na umytą wcześniej karoserię, dokładne polerowanie sprawi, że wosk koloryzujący w kolorze lakieru wniknie w zarysowanie i uwydatni odcień auta, jednak jeżeli następnie przyjrzymy się dokładnie, może okazać się, że głębsze zadrapanie pozostanie nadal widoczne. Wtedy warto sięgnąć po inną metodę naprawy lakieru, dzięki której auto odzyska blask.

Naprawa lakieru domowym sposobem – czy to w ogóle ma sens?

Zarysowania i drobne zadrapania to problem, z którym boryka się wielu kierowców. Jeżeli uszkodzenia nie są zbyt głębokie i nie powodują odpadania fragmentów lakieru, większość właścicieli aut szuka metod jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem. Prezentowane przez nas rozwiązania pozwalają z pewnością zaoszczędzić nieco pieniędzy, które należałoby zapłacić w profesjonalnym zakładzie lakierniczym. W zależności od metod, na jakie się zdecydujemy usuwanie rys, będzie kosztowało nas naprawdę niewiele. Preparaty przeznaczone do usuwania rys, wnikają w strukturę lakieru, sprawiają, że zadrapania stają się praktycznie niewidoczne i nie wymagają interwencji lakiernika.

Jeżeli chcesz więc sprawić, aby drobne zarysowania na samochodzie nie spędzały Ci snu z oczu, a koszty naprawy nie nadwyrężyły kieszeni, sięgnij po domowe sposoby naprawcze. Wystarczy dokładnie rozprowadzić wybrany preparat, następnie ewentualnie polerujemy pastą, która nie tylko doda blasku, ale dodatkowo zabezpieczy powierzchnię karoserii.

produkty, o których wspomniano w artykule

może zainteresują Cię te produkty?

Przeczytaj również

Jak polerować lampy?

Jeżeli przednie lampy nie są w odpowiednim stanie, to może okazać się, że lampy nie oświetlają otoczenia tak dobrze jak powinny, co może stworzyć niebezpieczeństwo w ruchy drogowym.

Najlepsze pasty polerskie na rynku porównanie popularnych marek i produktów

Pasty polerskie wykorzystywane są do przywracania blasku nieco spłowiałemu lakierowi. Dzięki nim karoseria odzyskuje wysoki połysk. Co ważne, polerowanie pomaga także w wydobyciu na nowo głębi koloru. 

Jaki wosk do samochodu?

Woskowanie samochodu to jedna z najpopularniejszych metod impregnacji lakieru samochodowego.

Jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem?

Żaden właściciel samochodu nie chce, aby powierzchnię karoserii szpeciły rysy czy zadrapania.