- Motoryzacja
- ABRP
- favorite 0 Polubień
- remove_red_eye 643
Felgi w samochodzie pełnią bardzo ważną rolę. Jest to nie tylko element podwozia, na którą nakłada się opony - felgi mają także wentylować elementy układu hamulcowego. Wykonuje się je najczęściej ze stali bądź aluminium. Podobnie jak każda część auta, ta również powinna podlegać regularnym przeglądom. Ich właściwy stan techniczny jest niezwykle istotny, dlatego warto o nie odpowiednio dbać. Sprawdź poniżej, jak pielęgnować felgi: jak je oczyścić i zabezpieczyć oraz jakie są sposoby na ich renowację.
Zachowanie czystości samochodu jest niezwykle istotne - i nie chodzi tu jedynie o aspekty wizualne, a przede wszystkim o kwestie bezpieczeństwa i uniknięcie kosztownych napraw. Dlatego też czyszcząc auto zdecydowanie nie powinno zapominać się o felgach. Od czego brudzą się felgi?
- - Zabrudzenia wynikające z eksploatacji auta, np. błoto, śnieg, piasek, sól, kurz i brud z drogi,
- - Zabrudzenia powstające ze ścierania się klocków hamulcowych - powstający w ten sposób metaliczny osad wymaga użycia specjalistycznych produktów.
Najważniejszą kwestią podczas dbania o felgi jest regularność. W ten sposób szybko pozbędziesz się zabrudzeń i unikniesz ich gromadzenia się, lub w przypadku metalicznego pyłu - jego zapieczenia.
W przypadku zanieczyszczeń eksploatacyjnych na alufelgach, wystarczy posłużyć się gąbką lub szczotką z miękkim włosiem. Możesz także skorzystać z myjki wysokociśnieniowej - warto jednak pamiętać o zachowaniu przynajmniej 50 cm odległości podczas mycia. Optymalnie byłoby usuwać wszelkie zabrudzenia przynajmniej raz w tygodniu. Jest to pierwszy krok, by odpowiednio dbać o felgi aluminiowe. W ten sposób możesz także zapobiec osadzaniu się pyłu z klocków hamulcowych. W przypadku, gdy osad już osiadł na felgach, bezpiecznym wyborem jest użycie odpowiedniej chemii.
Jednymi z najlepszych produktów na rynku są deironizery, które rozpuszczają metaliczne zabrudzenia. Alternatywę stanowią kwasy do felg. W ich przypadku warto być jednak szczególnie ostrożnym, ponieważ ich nieprawidłowe użycie może skończyć się uszkodzeniem felg. Zanim zaczniesz jednak rozprowadzać którykolwiek środek, pamiętaj o dokładnym umyciu i wysuszeniu samochodu.
Jednym ze sposobów na renowację felg aluminiowych jest ich malowanie. Możesz wykonać je samodzielnie bądź zlecić ten zabieg w warsztacie. Samodzielnie możesz wykonać go z pomocą lakieru podkładowego i lakieru bazowego w określonym kolorze. Możesz także zabezpieczyć lakier bazowy lakierem bezbarwnym, który nie tylko zapewni dodatkową ochronę, ale także nada połysk lakierowi bazowemu. Jak polakierować felgi aluminiowe?
- Nałóż lakier podkładowy
- Po wyschnięciu lakieru podkładowego, nałóż lakier bazowy.
- Po wyschnięciu lakieru bazowego, nałóż kilka warstw lakieru bezbarwnego w odstępach czasu (do wyschnięcia).
O czym warto pamiętać podczas malowania felg aluminiowych? Przed rozpoczęciem malowania, warto potrząsać lakierem dłużej niż minutę, by wszystkie jego składniki się wymieszały. Wykonaj także natrysk próbny. Lakier powinno się nakładać cienkimi warstwami; najlepiej od prawej do lewej strony lub na odwrót. Bardzo ważne jest czekanie na to, aż lakier wyschnie - to pomoże uniknąć powstawania zacieków. Warto także pamiętać o tym, by odpowiednio dobrać do siebie wszystkie lakiery, z których zamierzasz korzystać.
Zanim przejdziesz do ewentualnej renowacji felg, po umyciu i osuszenia auta możesz także wykonać piaskowanie z pomocą włókniny ściernej. Jest ona skuteczna w przypadku polerowania aluminium. Pomoże ona pozbyć się drobnych rys i resztek starego lakieru. Po takim oczyszczaniu powierzchnię felgi należy także odtłuścić. Możesz także zlecić piaskowanie profesjonalistom - często decydując się na malowanie felg w warsztacie, koszt piaskowania jest wliczony w cenę całego zabiegu.
Dobrym sposobem na zadbanie o felgi jest woskowanie felg; warto to robić przynajmniej raz w miesiącu. W ten sposób unikniesz szybkiego osadzania się na nich brudu i pyłu. Ten zabieg możesz wykonać od razu po pozbyciu się zabrudzeń bądź po malowaniu alufelg
Nie wszystkie felgi nadają się do samodzielnej regeneracji. Mocno skorodowane lub popękane felgi aluminiowe nie nadają się do odnowy. W przypadku jednak, gdy są krzywe, możesz je wyprostować w serwisie wulkanizacyjnym. Koszt tego zabiegu waha się zależnie od tego, jaką firmę wybierzesz. Jeśli alufelgi są krzywe, samodzielne odnowienie felg aluminiowych nie przyniesie oczekiwanych skutków.
Odpowiednie zadbanie o alufelgi pozwala utrzymać ich dobry stan techniczny. Regularne usuwanie zabrudzeń to najlepszy na to sposób. Jak dbać o felgi aluminiowe na inne sposoby? Warto pamiętać o ich woskowaniu - dzięki temu zyskają one dodatkową ochronę. Możesz także spróbować ich renowacji z pomocą lakieru - samodzielnie lub w odpowiednim serwisie. Dbałość o stan felg aluminiowych to także podstawa Twojego bezpieczeństwa na drodze - pamiętaj o tym przy kolejnym czyszczeniu auta.