Jaki wosk do samochodu?

Woskowanie samochodu to jedna z najpopularniejszych metod impregnacji lakieru samochodowego. Jest ona chętnie wybierana przez wielu kierowców, ponieważ można ją wykonać samodzielnie, a jedynym wydatkiem będzie zakup odpowiedniego wosku twardego lub w płynie. Jeśli szukasz merytorycznego wsparcia lub odpowiednich produktów, to zawsze chętnie odpowiemy na Twoje pytania, a w ofercie sklepu ABRP znajdziesz woski naturalne oraz woski syntetyczne, które nie tylko pomogą chronić lakier samochodowy, ale także sprawią, ze drobne zarysowania przestaną być widoczne. Regularne woskowanie auta zapewnia długotrwałą ochronę lakieru przed czynnikami zewnętrznymi.

Dlaczego warto sięgnąć po wosk samochodowy?

Część właścicieli samochodów zastanawia się, czy nakładanie wosku na karoserię jest naprawdę potrzebne. Czy nie wystarczy, że do pielęgnacji auta używane są odpowiednie kosmetyki samochodowe? Jeżeli chcemy odpowiedzieć na takie pytania jednym zdaniem, to woskowanie auta jest niezbędne, jeżeli chcesz, żeby Twoje auto wyglądało doskonale. Każdego dnia karoseria samochodu jest narażona na promienie słoneczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Warunki atmosferyczne w tym promieniowanie UV mają ogromny wpływ na stan lakieru, zwłaszcza na efekt wizualny.

Jeżeli chcesz, żeby Twój samochód lśnił jak w chwili wyjazdu z salonu, to nie możesz zapominać o cyklicznym woskowaniu karoserii. Wosk do lakieru podkreśla głębię koloru, i tworzy trwałą warstwę ochronną, to bardzo skuteczne zabezpieczenie lakieru. Woski samochodowe cechuje efekt hydrofobowy, czyli odpychanie wody, dzięki czemu brud i woda nie osadza się tak szybko na lakierze. Efekt woskowania to nie tylko wysoki połysk, ale także ochrona przed promieniami UV, które mogą powodować blaknięcie koloru.

Jak woskować auto?

Odpowiedni wosk do samochodu to dopiero połowa sukcesu, równie ważne jest proces nakładania wosku na karoserię. Nie jest to czynność skomplikowana, jednak warto się na niej skupić, inaczej efekt woskowania może okazać się, nie zupełnie taki jak oczekiwaliśmy. Pierwszym etapem jest bardzo dokładne umycie, a następnie osuszenie samochodu, nie należy bowiem nanosić wosku na mokry lakier. Na tak przygotowaną karoserię należy nakładać wosk do samochodu, zaczynając od góry auta. Należy uważać, aby nie nakładać zbyt grubej warstwy, ponieważ gdy wosk zaschnie, trudno go będzie we właściwy sposób rozprowadzić.

Tu warto zwrócić uwagę na to, aby podczas nakładania wosków twardych nie było zbyt ciepło. Temperatura powyżej 25 stopni Celsjusza może spowodować zbyt szybkie zastyganie wosku na karoserii. Po dokładnym pokryciu auta cienką warstwą wosku należy je starannie wypolerować, najlepiej używając do tego miękkiej ściereczki z mikrofibry. Polerujemy samochód aż do osiągnięcia wyglądu lakieru, który Cię usatysfakcjonuje.

Rodzaje wosków samochodowych

Nowoczesny rynek kosmetyków do samochodu dostarcza nam naprawdę wiele różnorodnych produktów do ochrony lakieru. Wśród nich, oprócz preparatów do mycia, znalazły się woski twarde przeznaczone do rozprowadzania na powierzchni lakieru. Należą one do najpopularniejszych wosków używanych zarówno przez właścicieli samochodów, jak i przez profesjonalne zakłady samochodowe. Wśród wosków twardych możemy wyróżnić:

  • - naturalne,

  • - syntetyczne,

  • - hybrydowe

Woski naturalne to najczęściej mieszanka powstała z połączenia wosku Carnauba oraz wosków pszczelich. Natomiast twardy wosk syntetyczny opiera się na nowoczesnej technologii polimerowej. Z kolei woski hybrydowe są połączeniem wosków naturalnych i syntetycznych. Każdy z prezentowanych wosków zabezpiecza lakier, dzięki właściwościom hydrofobowym dodatkowo wydłuża czas pomiędzy kolejnymi myciami samochodu, a trwałość wosku jest naprawdę długa.

Jaki wosk wybrać?

Dobry wosk to przede wszystkim gwarancja skutecznej ochrony lakieru przed uszkodzeniami wywoływanymi przez czynniki atmosferyczne. Odpowiednio nałożone woski twarde pozwalają wydobyć głębie koloru auta, nadając mu przy tym blask, jakim charakteryzują się nowe samochody. Większość rodzajów wosków jest dostępnych w dwóch wersjach, przeznaczonych osobno dla ciemnych i dla jasnych lakierów. Właściciel samochodu samodzielnie decyduje, co jest dla niego ważniejsze – wygląd auta czy trwałość powłoki woskowej i według tego dobiera najlepszy wosk.

Woski naturalne dają najbardziej spektakularny efekt wizualny, spodobają się miłośnikom tzw. wet look, dla których trwałość wosku jest sprawą drugorzędną. Oczywiście dobry wosk naturalny to także bardzo dobra ochrona lakieru. Syntetyczny wosk to z kolei bardzo wysoka ochrona przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Natomiast woski hybrydowe są połączeniem efektów, które można uzyskać, stosując wosk twardy naturalny i syntetyczny.

To, na jaki wosk do auta się zdecydujesz, zależy głównie od tego, jakie masz oczekiwania wobec tego, do czego służy wosk. Dobre woski bez wątpienia poprawiają wygląd lakieru i podnoszą jego odporność. Ważne jest, aby ich aplikacja nie była zbyt uciążliwa, a efekt utrzymywał się przez długi czas, oraz aby jedno opakowanie wystarczyło na pokrycie woskiem całego auta. Jeżeli ciągle jeszcze zastanawiasz się nad tym który wosk warto wybrać, zapoznaj się z całą naszą ofertą, albo skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie. Nasi doradcy z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania związane z wyborem odpowiedniego wosku do samochodu.

produkty, o których wspomniano w artykule

może zainteresują Cię te produkty?

Przeczytaj również

Jak polerować lampy?

Jeżeli przednie lampy nie są w odpowiednim stanie, to może okazać się, że lampy nie oświetlają otoczenia tak dobrze jak powinny, co może stworzyć niebezpieczeństwo w ruchy drogowym.

Najlepsze pasty polerskie na rynku porównanie popularnych marek i produktów

Pasty polerskie wykorzystywane są do przywracania blasku nieco spłowiałemu lakierowi. Dzięki nim karoseria odzyskuje wysoki połysk. Co ważne, polerowanie pomaga także w wydobyciu na nowo głębi koloru. 

Jaki wosk do samochodu?

Woskowanie samochodu to jedna z najpopularniejszych metod impregnacji lakieru samochodowego.

Jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem?

Żaden właściciel samochodu nie chce, aby powierzchnię karoserii szpeciły rysy czy zadrapania.