Jaki wosk do samochodu?

Woskowanie samochodu to jedna z najpopularniejszych metod zabezpieczania lakieru samochodowego. Jest ona chętnie wybierana przez wielu kierowców, ponieważ można ją wykonać samodzielnie. Jeśli szukasz merytorycznego wsparcia lub odpowiednich produktów, to zawsze chętnie odpowiemy na Twoje pytania, a w ofercie sklepu ABRP znajdziesz woski naturalne oraz woski syntetyczne, które nie tylko pomogą chronić lakier samochodowy, ale także sprawią, ze drobne zarysowania przestaną być widoczne. Regularne woskowanie auta zapewnia ochronę lakieru przed czynnikami zewnętrznymi.

Dlaczego warto sięgnąć po wosk samochodowy?

Część właścicieli samochodów zastanawia się, czy nakładanie wosku na karoserię jest naprawdę potrzebne. Czy nie wystarczy, że do pielęgnacji auta używane są odpowiednie kosmetyki samochodowe? Jeżeli chcemy odpowiedzieć na takie pytania jednym zdaniem, to woskowanie auta jest niezbędne, jeżeli chcesz, żeby Twoje auto wyglądało doskonale. Każdego dnia karoseria samochodu jest narażona na promienie słoneczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Warunki atmosferyczne w tym promieniowanie UV mają ogromny wpływ na stan lakieru, zwłaszcza na efekt wizualny.

Jeżeli chcesz, żeby Twój samochód lśnił jak w chwili wyjazdu z salonu, to nie możesz zapominać o woskowaniu karoserii. Wosk do lakieru podkreśla głębię koloru, i tworzy trwałą warstwę ochronną, to bardzo skuteczne zabezpieczenie lakieru. Woski samochodowe cechuje efekt hydrofobowy, czyli odpychanie wody, dzięki czemu brud i woda nie osadza się tak szybko na lakierze. Efekt woskowania to nie tylko wysoki połysk, ale także ochrona przed promieniami UV, które mogą powodować blaknięcie koloru.

Jak woskować auto?

Odpowiedni wosk do samochodu to dopiero połowa sukcesu, równie ważne jest proces nakładania wosku na karoserię. Nie jest to czynność skomplikowana, jednak warto się na niej skupić, inaczej efekt woskowania może okazać się, nie zupełnie taki jak oczekiwaliśmy

Przygotowanie materiałów i samochodu:

 • Potrzebujesz wosku do samochodu, dwóch miękkich ściereczek (jednej do aplikacji, drugiej do polerowania)
 • Upewnij się, że samochód jest dobrze umyty i suchy przed rozpoczęciem procesu woskowania.
 • Możesz użyć glinki do dokładnego oczyszczenia lakieru.

Aplikacja wosku:

 • Zalecamy się woskowanie samochodu w cieniu, zbyt wysoka temperatura karoserii spowoduje szybkie wysychanie wosku co utrudni aplikacje.
 • Woskowanie rozpocznij od górnej części samochodu (np. dachu), przechodząc w niższe fragmenty pojazdu
 • Nałóż niewielką ilość wosku na miękką gąbkę lub aplikator. Staraj się nakładać cienkie, równomierne warstwy
 • Czynność podziel na fragmenty, nie nakładaj duzej powierzchni "na raz"
 • Nakałdaj wosk okrężnymi ruchami a następnie pozostaw do wyschnięcia

Wysychanie wosku:

 • Poczekaj, aż wosk stanie się matowy lub nabierze "mętnego wyglądu".

Polerowanie:

 • Kiedy wosk wyschnie, użyj miękkiej, czystej ściereczki do polerowania karoserii.
 • Poleruj delikatnymi ruchami okrężnymi.
 • Poleruj, aż lakier będzie błyszczał i nabierze pożądanego lśnienia i głębi.

Powtórzenie procesu:

 • Możesz powtórzyć powyższe kroki, aby uzyskać dodatkową warstwę ochronną i bardziej intensywny połysk.

Czyszczenie i pielęgnacja:

 • Regularne mycie i woskowanie samochodu utrzyma jego wygląd i ochroni lakier przed działaniem czynników atmosferycznych.
 • Optymalna częstotliwość woskowania może różnić się w zależności od warunków klimatycznych i środowiska, ale zazwyczaj co 2-4 miesiące to dobra praktyka.
Rodzaje wosków samochodowych

Nowoczesny rynek kosmetyków do samochodu dostarcza nam naprawdę wiele różnorodnych produktów do ochrony lakieru. Wśród nich, oprócz preparatów do mycia, znalazły się woski twarde przeznaczone do rozprowadzania na powierzchni lakieru. Należą one do najpopularniejszych wosków używanych zarówno przez właścicieli samochodów, jak i przez profesjonalne zakłady samochodowe. Wśród wosków twardych możemy wyróżnić:

 • naturalne
 • syntetyczn
 • hybrydowe

Woski naturalne to najczęściej mieszanka powstała z połączenia wosku Carnauba oraz wosków pszczelich. Natomiast twardy wosk syntetyczny opiera się na nowoczesnej technologii polimerowej. Z kolei woski hybrydowe są połączeniem wosków naturalnych i syntetycznych. Każdy z prezentowanych wosków zabezpiecza lakier, dzięki właściwościom hydrofobowym dodatkowo wydłuża czas pomiędzy kolejnymi myciami samochodu, a trwałość wosku jest naprawdę długa.

Jaki wosk wybrać?

Dobry wosk to przede wszystkim gwarancja skutecznej ochrony lakieru przed uszkodzeniami wywoływanymi przez czynniki atmosferyczne. Odpowiednio nałożone woski twarde pozwalają wydobyć głębie koloru auta, nadając mu przy tym blask, jakim charakteryzują się nowe samochody. Większość rodzajów wosków jest dostępnych w dwóch wersjach, przeznaczonych osobno dla ciemnych i dla jasnych lakierów

Woski naturalne dają najbardziej spektakularny efekt wizualny, spodobają się miłośnikom tzw. wet look, dla których trwałość wosku jest sprawą drugorzędną. Oczywiście dobry wosk naturalny to także bardzo dobra ochrona lakieru. Syntetyczny wosk to z kolei bardzo wysoka ochrona przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Natomiast woski hybrydowe są połączeniem efektów, które można uzyskać, stosując wosk twardy naturalny i syntetyczny.

To, na jaki wosk do auta się zdecydujesz, zależy głównie od tego, jakie masz oczekiwania wobec tego, do czego służy wosk. Dobre woski bez wątpienia poprawiają wygląd lakieru i podnoszą jego odporność. Ważne jest, aby ich aplikacja nie była zbyt uciążliwa, a efekt utrzymywał się przez długi czas, oraz aby jedno opakowanie wystarczyło na pokrycie woskiem całego auta. Jeżeli ciągle jeszcze zastanawiasz się nad tym który wosk warto wybrać, zapoznaj się z całą naszą ofertą, albo skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie. Nasi doradcy z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania związane z wyborem odpowiedniego wosku do samochodu.

produkty, o których wspomniano w artykule

może zainteresują Cię te produkty?

Przeczytaj również

Jak usunąć farbę lub zacieki z lakieru samochodowego?

Utrzymywanie lakieru samochodowego w nienagannej kondycji to nie tylko kwestia estetyki, ale także inwestycja wpływająca na wartość pojazdu. W praktyce jednak, pomimo staranności, na lakierze mogą pojawić się różnego rodzaju zanieczyszczenia, w tym uporczywe zacieki czy plamy z farby. Ten artykuł zawiera sprawdzone metody usuwania defektów, dzięki którym Twoje auto znów będzie prezentować się znakomicie.

Jak dbać o lakier samochodowy po zimie?

Nadejście wiosny to idealny moment na zadbanie o samochód - szczególnie o jego lakier, który w zimnych miesiącach był wystawiony na wiele ciężkich prób. Sól drogowa, błoto pośniegowe, niskie temperatury - to wszystko może mieć negatywny wpływ na stan lakieru. Właściwa pielęgnacja lakieru po zimie to nie tylko kwestia estetyki, ale również ochrona przed korozją i utrzymanie wartości pojazdu. W artykule przedstawimy szczegółowe informacje na temat wiosennej pielęgnacji samochodu.

Jak uniknąć mikrorys i hologramów podczas mycia samochodu?

Mycie samochodu to czynność, która może przynieść dużo satysfakcji, ale także frustracji, gdy po wyschnięciu na lakierze pojawiają się mikrorysy i hologramy. Te drobne defekty nie tylko szpecą pojazd, ale mogą również obniżać jego wartość przy sprzedaży. Jak więc prawidłowo myć samochód, aby uniknąć tych niepożądanych efektów? Przyjrzyjmy się sprawdzonym metodom i produktom, które pomogą zachować lakier w idealnym stanie.

Detailing skóry w samochodzie - jak zadbać o tapicerkę?

Skórzana tapicerka w samochodzie to symbol luksusu i wygody, ale również wielkie wyzwanie, jeśli chodzi o pielęgnację. Aby zachować jej estetyczny wygląd i komfort użytkowania na lata, konieczne jest regularne i prawidłowe czyszczenie oraz konserwacja. Detailing skóry nie tylko odświeża wygląd wnętrza samochodu, ale także przedłuża trwałość materiału. W tym artykule podpowiemy, jak skutecznie dbać o skórzaną tapicerkę, by cieszyć się jej nienagannym stanem przez długi czas.