Jak dobrać podkład pod lakier samochodowy?

Jak dobrać podkład pod lakier samochodowy?

Przed rozpoczęciem prac takich jak lakierowanie samochodu, niezbędne jest pokrycie suchej, dokładnie oczyszczonej powierzchni odpowiednią warstwą podkładu. Podkład niezbędny jest, by uzyskać odpowiednio gładką powierzchnię, nadać jej pożądany poziom przyczepności oraz zabezpieczyć ją przed wilgocią. Przeglądając nasz sklep lakierniczy przed lakierowaniem z pewnością zauważysz, że posiadamy szeroką gamę tego typu produktów. Które podkłady najlepiej nadadzą się pod Twój lakier samochodowy? Przedstawiamy poniżej opisy poszczególnych typów podkładu, które z pewnością pozwolą Ci zadecydować, jaki podkład pod lakier najbardziej sprawdzi się w Twoim garażu.

Podkład epoksydowy: sprawdzone rozwiązanie

Podkład pod lakierowanie, który wciąż pozostaje jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań to podkład epoksydowy. Swoją nazwę podkład ten zawdzięcza żywicom epoksydowym, które stanowią przeważającą część jego składu. Zaletą tej substancji, jest to, że doskonale łączy się z innymi składnikami stanowiącymi część podkładu. Dzięki temu epoksydowy podkład lakierniczy to rozwiązanie uniwersalne, cechujące się kilkoma istotnymi zaletami. W zależności od typu produktu epoksydowy podkład do lakieru może zawierać substancje wyposażone w zestaw właściwości antykorozyjnych, co z kolei ochroni powierzchnię przed działaniem wilgoci.

Kolejną zaletą może być obecność dodatków adhezyjnych, czyli związków zwiększających przyczepność lakieru na powierzchni. Jeszcze inną zaletą może być obecność tzw. wypełniaczy, które między innymi wchłaniają pojawiającą się parę wodną. Co nie mniej istotne, produkty epoksydowe pozwalają również na pracę w systemie mokro-na-mokro. Z racji więc swojej wielofunkcyjności oraz przystępnej ceny, lakier epoksydowy to znakomita opcja, jeżeli potrzebne są sprawdzone produkty o kompleksowym działaniu.

Podkład akrylowy i podkład reaktywny, czyli ochrona przed działaniem wilgoci

Z racji swojej wszechstronności podkłady epoksydowe to ciągle bardzo częsty wybór wśród lakierników. Co, jednak gdy użytkownik samochodu bądź właściciel garażu potrzebuje podkłady o bardziej wyspecjalizowanych właściwościach? Jaki podkład pod lakier samochodowy można np. wybrać, gdy potrzebna jest silna ochrona przed pojawianiem się defektów wywołanych działaniem rdzy? W takiej sytuacji lakiernik powinien sięgnąć po podkład reaktywny. Siła tych produktów tkwi w dwóch składnikach, jakie zawiera ten produkt pod lakier.

Pierwszy z nich to kwas fosforowy, które obecność chroni przed korozją w dwojaki sposób: nie tylko wytwarza na powierzchni karoserii żelazowego fosforanu, stanowiącą solidną ochronę przed rozprzestrzenianiem się rdzy, ale i również neutralizuje zawarte w rdzy związki żelaza. Drugim ważnym składnikiem podkładu do lakieru reaktywnego jest utwardzacz, dzięki któremu powstaje powłoka oddzielająca od blachy elementy korodujące. Warto mieć na uwadze, że pomimo swoich znakomitych cech antykorozyjnych, podkład reaktywny należy kłaść jako bazę pod drugą warstwę podkładu. W tej roli znakomicie sprawdzi się podkład akrylowy (którego w ogóle nie należy kłaść na gołą blachę).

Podkłady akrylowe cechują się znakomitą przyczepnością i doskonale wypełnia nierówności, przygotowując odnawianą powierzchnię samochodu pod szpachlowanie. Łącząc podkład reaktywny z podkładem akrylowym, sprawiamy, że powstaje powłoka, którą cechuje trwałość oraz odporność na procesy korozyjne.

Skuteczna niewelacja ubytków

Jakie jeszcze podkłady do lakieru można znaleźć w ofercie takich sklepów jak nasz ABRP? Warto mieć na uwadze podkłady wypełniające. Są to produkty tworzone specjalnie z myślą o renowacji starszych samochodów, czy też aut, których karoseria jest pełna ubytków wywołanych np. czynnikami atmosferycznymi. Podkłady do lakieru wypełniające zawierają składniki, które sprawiają, że korzystający z niego lakiernik może w prosty i szybki sposób wypełnić wszelkie rysy oraz ubytki. Tego typu podkład pod lakier bardzo dobrze tez poddaje się szlifowaniu.

Jeszcze inne bardzo przydatne rozwiązanie to lakier do tworzyw sztucznych. To produkt wręcz niezbędny, jeżeli planowana jest renowacja nie tylko elementów metalowych, ale i także plastikowych fragmentów samochodu. Mogą to być np. ramki lusterek, zderzaki czy też listwy. Wybierają podkład pod lakier, warto mieć też na uwadze podkłady w sprayu. To dobry wybór, jeżeli np. nie jest dostępny pistolet do lakieru. Podkłady do lakieru w sprayu nie tylko cechują się równie wysoką przyczepnością co ich "tradycyjne wersje", ale i również charakteryzuje je bardzo szybki czas schnięcia. To bardzo wygodne rozwiązanie, łatwe do zastosowania w każdych warunkach.

Wybierając podkład pod lakier bazowy, warto uwzględnić nie tylko jego typ (np. reaktywny to najlepszy wybór gdy priorytetem jest ochrona przeciw korozji), ale i także i kolor. Na szczęście korzystając z usług naszego sklepu ABRP bez wątpienia znajdziesz wariant odpowiadający Twoim potrzebom pod każdym względem. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem i doboru idealnego podkładu.