Jakie są typowe przyczyny korozji na samochodach?

Niezależnie od pory roku, o auto trzeba właściwie dbać - co do tego nie ma wątpliwości. Zimą jednak staje się to o wiele trudniejsze. Warunki pogodowe na jakie narażone jest auto mogą nie tylko wpłynąć na to, jak ono wygląda, ale również na jego funkcjonowanie. W trakcie sezonu zimowego łatwo o różnego typu usterki - do najczęstszych napraw po zimie należą m.in. luzy w zawieszeniu, uszkodzone felgi czy zapieczone hamulce. Zimą także dużo łatwiej o korozję. Jakie są typowe przyczyny korozji w samochodach i czy da się ją naprawić? Sprawdź poniżej.

Jakie są przyczyny powstawania korozji?

Najczęstszym powodem pojawienia się korozji jest uszkodzenie auta. Przyczyną może być zarysowanie lub obicie auta, ale także wgniecenie czy odprysk lakieru. Szczególnie niebezpieczne może okazać się także odbijanie się kamieni od kół podczas jazdy. Przyczyną powstania korozji mogą także być:

  • Niewłaściwie wykonane zabezpieczenia fabryczne
  • Źle wykonana naprawa
  • Brak należytej dbałości o samochód
Kiedy dochodzi do korozji w aucie?

Warto pamiętać, że o korozję w aucie najłatwiej jest jesienią i zimą. To właśnie wtedy samochód jest najbardziej narażony na działanie deszczu, śniegu i błota. Wystarczy niewielka rysa czy odprysk na lakierze, by wilgoć wraz z solą drogową stworzyła idealne warunki do rozwoju korozji na karoserii samochodu. Dlatego też bardzo istotne jest regularne usuwanie wszelkiego brudu z auta od razu, gdy się pojawi oraz codzienne dbanie o jego czystość - w ten sposób możesz zminimalizować ryzyko pojawienia się korozji.

Co może ulegać korozji?

Korozji mogą ulegać części metalowe samochodu. Często pojawia się ona na karoserii, zwłaszcza na progach i nadkolach, jednak warto także sprawdzać dolną część drzwi. Dlatego też przed nadejściem chłodniejszego okresu podwozie warto umyć i poddać woskowaniu, które je zabezpieczy.
Co jeszcze może ulegać korozji? Oprócz zewnętrznej karoserii, korozja w aucie może też dotyczyć elementów zawieszenia oraz podwozia. Miejsca te są szczególnie narażone na działanie rdzy, dlatego warto o nich pamiętać podczas przeglądu auta - ich naprawa jest bardzo kosztowna, a uszkodzenia mogą stwarzać niebezpieczeństwo podczas jazdy.

Od czego powstaje rdza na aucie?

Rdza na aucie najczęściej powstaje na skutek uszkodzenia auta. Nawet niewielkie zadrapanie czy odprysk mogą okazać się poważnym problemem, jeśli zostaną zignorowane. Przeoczone wgniecenie lub obicie także może doprowadzić do pojawienia się rdzy - zwłaszcza, jeśli dane miejsce ma kontakt z wodą, śniegiem i solą drogową.

Jakie są skutki korozji?

Korozja sprawia, że metalowe części auta zmieniają swoją strukturę i właściwości. Co za tym idzie, nie są w stanie odpowiednio pełnić swojej funkcji. Uszkodzenie metalu powoduje, że konstrukcja słabnie i staje się mniej odporna. Stopniowe postępowanie korozji nie tylko niszczy metal, ale w efekcie może sprawić, że auto nie przejdzie przeglądu technicznego i będzie musiało zostać zezłomowane. Samochód zaatakowany przez korozję stwarza zagrożenie na drodze - w momencie wypadku nie zapewni odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Co zrobić, żeby rdza nie wychodziła?

Rdza w aucie, zwłaszcza w zimę, może się szybko rozprzestrzeniać. Można jednak temu zapobiec - kluczowe jest regularne oglądanie auta i usuwanie wszelkich zabrudzeń. W ten sposób, jeśli pojawi się niewielkie ognisko korozji, szybko je zauważysz i odpowiednio się nim zajmiesz. Jak ją rozpoznać? Tego dowiesz się z artykułu na stronie:Objawy i oznaki korozji na karoserii auta

Jak dbać o samochód, żeby nie rdzewiał?

Najważniejsza jest profilaktyka - czyli odpowiednie zabezpieczenie auta. Jak to zrobić? Podstawą jest samodzielna konserwacja pojazdu. Przede wszystkim oznacza to regularne mycie, a także zabezpieczenie przed korozją powłoką antykorozyjną. Możesz je wykonać z pomocą wosku, powłoki ceramicznej lub folii ochronnej. Są to najlepsze sposoby na ochronę lakieru samochodowego. Dodatkowa warstwa ochronna sprawia, że wilgoć nie dostaje się do głębszych warstw, przez co zmniejsza się ryzyko powstania korozji. Jeśli zaś chodzi o podwozie, które jest szczególnie narażone na rdzę, możesz je odpowiednio zabezpieczyć stosując:

  • Środki w sprayu do cynkowania nadwozia - w przypadku, gdy na podwoziu nie ma śladów korozjie
  • Neutralizatory rdzy - w przypadku, gdy pojawiły się naloty rdzy; środki te są przeznaczone do ich zobojętnienia

Jak zatrzymać korozję?

Przyczyny korozji w samochodzie to w dużej mierze odpryski na lakierze, rysy i uszkodzenia powstałe w wyniku działania siły mechanicznej na metalowe elementy samochodu. Najlepszym sposobem, by się przed nimi ustrzec, jest zadbanie o odpowiednią ochronę przeciwkorozyjną, która zminimalizuje ryzyko pojawienia się ognisk rdzy. Ważne jest także dbanie o auto i regularne oczyszczanie karoserii ze śniegu i błota. Gdy jednak zauważysz pierwsze oznaki korozji na aucie, nie trać czasu i zajmij się nimi od razu - możesz je szybko usunąć z pomocą papieru ściernego, preparatu odtłuszczającego, podkładu i lakieru. Postępująca korozja może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania całego pojazdu, dlatego lepiej nie zwlekać.

Przeczytaj również

Jak usunąć plamy z ptasich odchodów z lakieru?

Czystość samochodu to nie tylko kwestia estetyki, ale i ochrona lakieru. Ptasie odchody są jednym z najtrudniejszych zabrudzeń do usunięcia. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie i bezpiecznie pozbyć się tych nieestetycznych plam z lakieru Twojego samochodu.

Jak uniknąć blaknięcia koloru lakieru na skutek promieniowania UV?

Blaknięcie koloru lakieru samochodowego pod wpływem promieniowania UV to problem, z którym boryka się wielu właścicieli pojazdów. W tym artykule znajdziesz skuteczne metody ochrony lakieru przed szkodliwym działaniem słońca. 

Sposoby zabezpieczania wnętrza samochodu przed wilgocią

Nadmierna wilgoć nigdy nie oznacza niczego dobrego - przeważnie prowadzi ona do pojawienia się grzybów pleśniowych. Te z kolei negatywnie działają na zdrowie i samopoczucie człowieka. Co więcej, wilgoć w aucie może także powodować nieprzyjemny zapach stęchlizny w aucie, a nawet uszkodzić elektronikę samochodu i spowodować, że na metalowych elementach pojawi się rdza. Wilgoć gromadzi się w aucie przez cały rok - a powodów jej powstawania może być wiele. Jak zabezpieczyć auto przed wilgocią i co najbardziej pochłania wilgoć? Dowiedz się tego poniżej.

Jakie są typowe przyczyny korozji na samochodach?

Niezależnie od pory roku, o auto trzeba właściwie dbać - co do tego nie ma wątpliwości. Zimą jednak staje się to o wiele trudniejsze. Warunki pogodowe na jakie narażone jest auto mogą nie tylko wpłynąć na to, jak ono wygląda, ale również na jego funkcjonowanie. W trakcie sezonu zimowego łatwo o różnego typu usterki - do najczęstszych napraw po zimie należą m.in. luzy w zawieszeniu, uszkodzone felgi czy zapieczone hamulce. Zimą także dużo łatwiej o korozję. Jakie są typowe przyczyny korozji w samochodach i czy da się ją naprawić? Sprawdź poniżej.